Meteorologové hlásí na tento týden vysoké teploty přesahující třicet stupňů. Tropické počasí svádí řidiče k nesprávnému používání klimatizace v autě, které může vést ke zdravotním problémům. Proto je třeba dbát na několik pravidel.

Vyvětrejte
Po nastartování je vhodné ujet pár kilometrů bez zapnuté klimatizace a ulevit přehřátému interiéru několika minutovou jízdou s otevřenými okny. Naše tělo se tak částečně aklimatizuje a následné ochlazení nebude tak nebezpečné. Ideální je vůz vyvětrat ještě před odjezdem, aby se do interiéru dostal čerstvý vzduch. Dotýkat se některých části interiéru je v parných vedrech nepříjemné, protože černé kožené sedačky, volant nebo hlavice řadící páky dokážou hřát opravdu dlouho. Pro ochlazení nevadí ani chvilková jízda s otevřenými okny a zároveň zapnutou klimatizací. Může se to jevit jako hřích, ale na prvních pár minut to pomůže a spotřeba se dramaticky nezvýší.

Ideální teplota
Zapnout větrání na maximum s minimální nastavenou teplotou okolo 18 stupňů celsia není ideální. Extrémně chladný vzduch dokáže způsobit zdravotní potíže od bolesti hlavy až po nachlazení a bolest v krku. Doporučujeme se pohybovat v rozumném rozmezí 22-25 stupňů celsia. Odborníci jdou ještě dál a radí nastavit teplotu tak, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou byl maximálně pět stupňů. Přiznejme si, že to je jen teoretické řešení, protože teplotu okolo 28 stupňů při venkovních tropech nad třicet se nikomu z nás nastavovat nechce.

Větráky
Větráky chrlící studený vzduch nesměřujte na sebe. Nastavte si proudění vzduchu do stropu nebo mimo tělo, aby Vás vzduch je obtékal. Přímý chlad může velmi snadno způsobit nachlazení nebo i revmatické problémy. Pocitové ochlazení organismu bude sice trvat delší dobu, ale nezpůsobí zdravotní problémy.

Servis
Dbejte na pravidelný servis své klimatizace. Doporučujeme to zejména při jarní kontrole celého vozu. Hlídejte si zejména náplň a její kvalitu. Klimatizaci je vhodné jednou za roku vydezinfikovat, aby se v ní netvořily plísně. Občas je třeba klimu zapnout i v zimě, čímž předejdete případnému poškození před plným letním využitím.